HISTORIA KLUBU:
Uczniowski Klub Sportowy Morzycko Moryń został założony w 1957 roku. Rozgrywał swoje mecze w strukturach Szczecińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej – początkowo w „C” – klasie, a następnie w „B” – klasie. Warto dodać, że wtedy mecze rozgrywane były jeszcze na starym boisku w parku (obecnie korty tenisowe, a wcześniej boisko szkolne)
Historyczny, pierwszy zespół Morzycka występował w następującym składzie: Serafiński Władysław, Wróbel Robert, Pożarycki Stanisław, Lizurej Józef, Liberacki Stanisław, Pel Erwin, Matejko Edward, Suchnik Marian, Fabiańczyk Tadeusz, Fabiańczyk Ignacy, Zapotocki Bronisław, Wierzbicki Edward, Kucharczyk Bolesław, Poważa Jan, Sausz Tadeusz.
W ramach prac porządkowych, po likwidacji bazy sprzętowej – obsługującej budowę ropociągu na terenie gminy Moryń, na terenie obecnego stadionu w Moryniu powstaje boisko piłkarskie, które służyło w takim stanie klubowi aż do 2010 roku, kiedy to zostało gruntownie wyremontowane i rozbudowane do stanu obecnego.
W 1990 roku LZS Morzycko Moryń awansuje do rozgrywek A – klasy, gdzie z lepszym bądź gorszym skutkiem rozgrywa swoje mecze ligowe aż do 2003 roku.
W latach 1990-1998 Morzycko występowało w klasie A, rozgrywające mecze derbowe m.in. z drużynami Witniczanki Witnica, Mieszka Mieszkowice czy też nie istniejącej już drużyny Czcibora Bielin. Warto zaznaczyć, że sezony piłkarskie w latach 1998 oraz 1999, kiedy Prezesem Klubu był Władysław Serafiński, były okresem wielu sukcesów w piłkarskich rozgrywkach młodzieżowych organizowanych w ramach zrzeszonych Ludowych Związków Sportowych (w tym także LZS Morzycko Moryń). Dużym sukcesem był udział zespołu trampkarzy, dwukrotnie w finałach turniejów wojewódzkich pod nazwą: „Piłkarska Kadra Czeka”. Pierwszy raz w roku 1998 – czwarte miejsce w województwie szczecińskim rocznik 1983 (zwycięstwo w finałach okręgowych w Pyrzycach i finały w Barzkowicach), a następnie finał okręgowy trampkarzy z rocznika 1984 w Pyrzycach. Międzyczasie nastąpiła zmiana Zarządu Klubu jak i Prezesa. Wieloletniego działacza Władysława Serafińskiego zastąpił Henryk Kaczmar, a pozostałymi członkami Zarządu zostali wówczas: Kazimierz Sikora, Tadeusz Pawlak, Stanisław Sokół, Michał Binicki, Dominik Kaczmar. Warto dodać, że zawodnicy z drużyn trampkarzy z powodzeniem potem kontynuowali grę w drużynie juniorów Morzycka Moryń występując w II Klasie juniorów i zdobywając pierwsze miejsca w swojej grupie strzelając ponad 200 bramek w sezonie (warto wymienić kilka nazwisk zawodników, którzy tworzyli te młodzieżowe sukcesy: Paweł Złotopolski, Piotr Janicki, Filip Birgier, Dominik Kaczmar, Przemysław Rogalski, Zbigniew Rząd, Michał Serafiński, Przemysław Kwiecień, Edward Skorek, Daniel Kubisiak, Maciej Ropiejko, Rafał Kwacz i wielu innych. Pracę z drużynami młodzieżowymi wykonywali wówczas Piotr Grejman oraz Anatol Mularczyk.
W roku 2003, sezonu piłkarskiego 2002/03 zespół z Morynia, którego trzon stanowili głównie miejscowi zawodnicy (wcześniej trampkarze i juniorzy odnoszący sukcesy w rozgrywkach młodzieżowych) – awansował do klasy okręgowej. W dolnym rzędzie od lewej: H. Kaczmar (Prezes), Z. Rząd, G. Pawlak, M. Ropiejko, F. Birgier, P. Kwiecień, T. Pawlak (gospodarz obiektu). W górnym rządzie od lewej D. Kaczmar, P. Janicki, R. Chrzanowski, T. Komosa, R. Błaszczyszyn, P. Pietrzyk, J. Kunkel, M. Mularczyk, A. Lewicki. W momencie historycznego awansu klubu do klasy okręgowej Prezesem Klubu był Henryk Kaczmar. W tym czasie sponsorem strategicznym klubu była firma Megasport i jej właściciele Jan i Krzysztof Plinta, którzy materialnie wpierali rozgrywki klubowe w klasie okręgowej i rozgrywkach Pucharu Polski. Nazwa klubu wówczas zawierała nazwę sponsora „Megasport Morzycko Moryń”.
W kolejnych sezonach w klasie okręgowej klub z Morynia zajmował bardzo wysokie 3 miejsce w sezonie 2003/04, 11 miejsce w sezonie 2004/05, 6 miejsce w sezonie 2005/06. trenerem Klubu w tym okresie był Konstanty Michałowski, wcześniej także zawodnik a-klasowej drużyny Morzycka Moryń.
W sezonie 2006/07 nastąpiła zmiana Prezesa i Henryka Kaczmara zastąpił Jarosław Sowiński. W wyniku sporych zmian kadrowych i organizacyjnych, Klub Morzycko Moryń zajął 14 miejsce i opuścił klasę okręgową. Klub opuściło kilku piłkarzy, w tym także wychowanek – Maciej Ropiejko, który później z sukcesami reprezentował barwy Pogoni Szczecin, Floty Świnoujście, Rozwoju Katowice, Kotwicy Kołobrzeg, a obecnie ponownie został zawodnikiem-trenerem Morzycka w roku 2015.
W sezonie piłkarskim 2007/08 UKS Morzycko Moryń zajmuje 7 miejsce w rozgrywkach A-klasy. W sezonie 2008/09 zajmuje 1 miejsce w swojej grupie zdobywając 60 punktów przy bilansie bramkowym 65:21 i ponownie awansuje do klasy okręgowej. Prezesem Klubu był wtedy Arkadiusz Maranda, a drużynę poprowadził do awansu Piotr Janicki były zawodnik, a obecnie opiekun Akademii Piłkarskiej Morzycka Moryń. Wyróżniającymi się piłkarzami wówczas byli: Piotr Pietrzyk, Marcin Mularczyk, Mateusz Głos, Piotr Kusiak.
Kolejne sezony to udział drużyny Morzycka w rozgrywkach regionalnej klasy okręgowej Szczecin Południe. W sezonie 2009/2010 Morzycko zajęło wysokie trzecie miejsce (o krok od awansu do 5 ligi), a następnie wywalczyło upragniony awans w sezonie 2010/2011 do 5 ligi zachodniopomorskiej. Drużynę seniorów prowadził wówczas grający trener Andrzej Miązek (były reprezentant Pogoni Szczecin), a następnie także grający na pozycji obrońcy Paweł Rosadziński. Prezesem w latach 2009-2012 w chwili awansu do 5 ligi był Arkadiusz Maranda. Nazwa piątej ligi została przemianowana na „wojewódzką okręgówkę”. Morzycko rozgrywało swoje mecze w tej klasie, zajmując kolejno w sezonie 2011/12 – 6 miejsce, 2012/13 – 11 miejsce. Międzyczasie nastąpiła zmiana Prezesa i Członków Zarządu klubu. W roku 2014 Prezesem został Radosław Janicki, który sprawuję tą funkcję do dziś. W sezonie 2013/14 – Klub z Morynia zajął 12 miejsce i uchronił się przed spadkiem do niższej klasy rozgrywkowej.
W sezonie 2014/2015 drużynę Morzycka objął ponowie Piotr Janicki, certyfikowany trener UEFA A, obecnie trener Akademii Piłkarskiej Morzycka. Pod wodzą trenera Piotra Janickiego, po rundzie jesiennej sezonu 2014/15 klub z Morynia zajął wysokie 6 miejsce, a na zakończenie sezonu 2014/2015 Morzycko Moryń było o krok od awansu do 4 ligi, bo zajęło 3 miejsce zaraz za Piastem Chociwel i Jeziorakiem Szczecin. W sezonie 2014/2015 wyróżniającymi zawodnikami byli: M. Mularczyk, H. Rząd, Dymtro Donos, Jacek Chrzanowski.
Przed rozpoczęciem sezonu 2015/2016 do Klubu wrócił Maciej Ropiejko, kapitan i najbardziej utytułowany zawodnik moryńskiego klubu, który z powodzeniem występował w 1 lidze z Pogonią Szczecin czy też Flotą Świnoujście, a później w III Ligowej kotwicy Kołobrzeg. Niestety mimo wzmocnienia w postaci Macieja Ropiejki sezon 2015/16 przyniósł niemal ten sam rezultat, co sezon wcześniej, a więc najgorsze z możliwych dla sportowca – 3 miejsce. Tym razem do IV ligi awansowały drużyny Sparty Węgorzyno oraz Energetyka Gryfino. Mecze z Energetykiem Gryfino były bardzo emocjonujące jednak o ostatecznym miejscu zdecydowały inne spotkania, w których Morzycko straciło punkty. W drużynie Morzycka kluczowymi postaciami ponownie byli Marcin Mularczyk, Maciej Ropiejko, Jacek Chrzanowski czy też Dymtro Donos.
Sezon 2016/17 Morzycko rozpoczęło w niemal takim samym składzie z poprzedniego sezonu ze sporymi nadziejami na awans, ale też z bardzo dużymi wzmocnieniami w postaci dwóch zawodników z Ukrainy. Do drużyny dołączył doświadczony bramkarz Vitaliy Prokop oraz występujący kiedyś w ekstraklasie ukraińskiej w Metaliscie Charkow – Eugeny Shapoval.
Po rundzie jesiennej Morzycko zajmowało 4 miejsce z niewielką stratą do lidera. W przerwie między rundami moryński klub nawiązał współpracę z Pogonią Szczecin i otwarcie szkółki piłkarskiej w Moryniu stało się faktem. Ponad 90-ciu młodych piłkarzy z Morynia i okolic pod wodzą trenera P. Janickiego i M. Ropiejki uczestniczyło w programie treningowym z podziałem na roczniki.
Z racji dużej ilości obowiązków przed rundą rewanżową trener Piotr Janicki zakończył współpracę z drużyną seniorów i skupił się na drużynach młodzieżowych w Akademii Piłkarskiej. Duet zawodniczo-trenerski Maciej Maciej Ropiejko – Tomasz Kwaśniewski prowadził więc drużynę Morzycka przez drugą część sezonu. Runda rewanżowa jak się okazało była najlepszą rundą w historii moryńskiego Klubu, bowiem wiosną sezonu 2016/17 Morzycko dotarło do 1/4 Pucharu Polski na szczeblu województwa zachodniopomorskiego (eliminując po drodze np. III ligowe rezerwy Pogoni Szczecin wygrywając po dogrywce 2:1) oraz co najważniejsze na koniec rundy zajęło pierwsze miejsce w grupie wojewódzkiej okręgówki awansując do 4 ligi. Wyróżniającymi się zawodnikami w drużynie byli: Maciej Ropiejko, Jacek Chrzanowski, Dmytro Donos, Radosław Stasiak, Bartosz Skóra, Vitaliy Prokop, ale to cała drużyna jak i Zarząd Klubu i osoby wspierające nasz Klub zapracowały na ten sukces. Przed nami inauguracja rozgrywek 4 ligi w Moryniu już 12 sierpnia meczem ze Spartą Węgorzyno.
Warto dodać, że poza awansem sportowym w Klubie na przestrzeni lat dokonano wielu inwestycji na samym obiekcie sportowym. Dzięki funduszom unijnym, gminnym oraz programowi „Orlik2012”- zakończono przebudowę szatni, wykonano nowy parking i chodniki przy stadionie. Obok płyty głównej powstały nowe boiska treningowe (orlik ze sztucznym świetleniem i nawierzchnią) w ramach projektu „Orlik 2012”. Poprawione zostały trybuny i ogrodzenie stadionowe. Uroczyste otwarcie obiektu oraz inauguracyjny mecz na zmodernizowanym stadionie odbył się na początku maja 2010 roku. W roku 2016 dokonano budowy studni głębinowej na wodę, która zasila nawodnienie murawy, dzięki temu murawa na stadionie w Moryniu jest jedną z najlepszych w regionie.
Nasz klub piłkarski na trwałe wrósł w historię moryńskiej społeczności lokalnej, tej dawnej i tej dzisiejszej. Rozgrywane mecze ligowe stanowią rozrywkę i dają sporo satysfakcji zawodnikom i wszystkim mieszkańcom naszego malowniczego miasteczka. Klub wychował kilku zawodników, którzy kontynuowali i kontynuują swoje kariery zawodnicze na wyższych szczeblach rozgrywkowych. Reprezentowanie barw klubu od zawsze znaczyło bardzo wiele. W barwnej historii klubu mimo przeciwieństw organizacyjnych i finansowych udawało się zawsze jednak ocalić nasz mały lokalny klub piłkarski. Warto dodać, że wartości propagowane przez klub są uniwersalne i niosą zawsze za sobą ducha fair-play, uczciwego współzawodnictwa, świętowania sukcesów, ale i przyjmowania z pokorą porażek. Mimo tak długiego okresu czasu wszyscy, czyli dawni i obecni zawodnicy klubu jak i działacze Klubu z Morynia stanowią jedną nierozerwalną rodzinę piłkarską, co widać choćby dzisiaj na jubileuszu 60-lecia, piłkarską rodzinę, która razem dokonała już wiele, a może dokonać jeszcze większych rzeczy!
SUKCESY KUBU:
– Awans do rozgrywek klasy „A” – rok 1990,
– Awans do rozgrywek klasy okręgowej – sezon 2002/2003,
– Awans do rozgrywek klasy okręgowej (ponownie) – sezon 2008/2009
– Awans do rozgrywek V ligi (obecnie wojewódzka okręgówka) – sezon 2010/2011,
– 6 rzut Pucharu Polski na szczeblu ZZPN – sezon 2006/07,
– 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu ZZPN – sezon 2010/2011,
– 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu ZZPN – sezon 2016/2017,
– Awans do rozgrywek 4 ligi – sezon 2016/2017,
W drużynie grali m.in.: Adrian Kamień, Roman Majchrzak, Andrzej Miązek, Maciej Ropiejko
opracował: Dominik Kaczmar (dkaczmar@gmail.com)
STARE ZDJĘCIA KLUBOWE: