Historia klubu

HISTORIA KLUBU:

Uczniowski Klub Sportowy Morzycko Moryń został założony w 1957 roku. Rozgrywał swoje mecze w strukturach Szczecińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej – początkowo w „C” – klasie, a następnie w „B” – klasie. Warto dodać, że wtedy mecze rozgrywane były jeszcze na starym boisku w parku (obecnie korty tenisowe, a wcześniej boisko szkolne)

S.JPGHistoryczny, pierwszy zespół Morzycka występował w następującym składzie: Serafiński Władysław, Wróbel Robert, Pożarycki Stanisław, Lizurej Józef, Liberacki Stanisław, Pel Erwin, Matejko Edward, Suchnik Marian, Fabiańczyk Tadeusz, Fabiańczyk Ignacy, Zapotocki Bronisław, Wierzbicki Edward, Kucharczyk Bolesław, Poważa Jan, Sausz Tadeusz.

W.JPG

W ramach prac porządkowych, po likwidacji bazy sprzętowej – obsługującej budowę ropociągu na terenie gminy Moryń, na terenie obecnego stadionu w Moryniu powstaje boisko piłkarskie, które służyło w takim stanie klubowi aż do 2010 roku, kiedy to zostało gruntownie wyremontowane i rozbudowane do stanu obecnego.

W 1990 roku LZS Morzycko Moryń awansuje do rozgrywek A – klasy, gdzie z lepszym bądź gorszym skutkiem rozgrywa swoje mecze ligowe aż do 2003 roku.

W latach 1990-1998 Morzycko występowało w klasie A, rozgrywające mecze derbowe m.in. z drużynami Witniczanki Witnica, Mieszka Mieszkowice czy też nie istniejącej już drużyny Czcibora Bielin. Warto zaznaczyć, że sezony piłkarskie w latach 1998 oraz 1999, kiedy Prezesem Klubu był Władysław Serafiński, były okresem wielu sukcesów w piłkarskich rozgrywkach młodzieżowych organizowanych w ramach zrzeszonych Ludowych Związków Sportowych (w tym także LZS Morzycko Moryń). Dużym sukcesem był udział zespołu trampkarzy, dwukrotnie w finałach turniejów wojewódzkich pod nazwą: „Piłkarska Kadra Czeka”. Pierwszy raz w roku 1998 – czwarte miejsce w województwie szczecińskim rocznik 1983 (zwycięstwo w finałach okręgowych w Pyrzycach i finały w Barzkowicach), a następnie finał okręgowy trampkarzy z rocznika 1984 w Pyrzycach. Międzyczasie nastąpiła zmiana Zarządu Klubu jak i Prezesa. Wieloletniego działacza Władysława Serafińskiego zastąpił Henryk Kaczmar, a pozostałymi członkami Zarządu zostali wówczas: Kazimierz Sikora, Tadeusz Pawlak, Stanisław Sokół, Michał Binicki, Dominik Kaczmar. Warto dodać, że zawodnicy z drużyn trampkarzy z powodzeniem potem kontynuowali grę w drużynie juniorów Morzycka Moryń występując w II Klasie juniorów i zdobywając pierwsze miejsca w swojej grupie strzelając ponad 200 bramek w sezonie (warto wymienić kilka nazwisk zawodników, którzy tworzyli te młodzieżowe sukcesy: Paweł Złotopolski, Piotr Janicki, Filip Birgier, Dominik Kaczmar, Przemysław Rogalski, Zbigniew Rząd, Michał Serafiński, Przemysław Kwiecień, Edward Skorek, Daniel Kubisiak, Maciej Ropiejko, Rafał Kwacz i wielu innych. Pracę z drużynami młodzieżowymi wykonywali wówczas Piotr Grejman oraz Anatol Mularczyk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW roku 2003, sezonu piłkarskiego 2002/03 zespół z Morynia, którego trzon stanowili głównie miejscowi zawodnicy (wcześniej trampkarze i juniorzy odnoszący sukcesy w rozgrywkach młodzieżowych) – awansował do klasy okręgowej. W dolnym rzędzie od lewej: H. Kaczmar (Prezes), Z. Rząd, G. Pawlak, M. Ropiejko, F. Birgier, P. Kwiecień, T. Pawlak (gospodarz obiektu). W górnym rządzie od lewej D. Kaczmar, P. Janicki, R. Chrzanowski, T. Komosa, R. Błaszczyszyn, P. Pietrzyk, J. Kunkel, M. Mularczyk, A. Lewicki. W momencie historycznego awansu klubu do klasy okręgowej Prezesem Klubu był Henryk Kaczmar. W tym czasie sponsorem strategicznym klubu była firma Megasport i jej właściciele Jan i Krzysztof Plinta, którzy materialnie wpierali rozgrywki klubowe w klasie okręgowej i rozgrywkach Pucharu Polski. Nazwa klubu wówczas zawierała nazwę sponsora „Megasport Morzycko Moryń”.

W kolejnych sezonach w klasie okręgowej klub z Morynia zajmował bardzo wysokie 3 miejsce w sezonie 2003/04, 11 miejsce w sezonie 2004/05, 6 miejsce w sezonie 2005/06. trenerem Klubu w tym okresie był Konstanty Michałowski, wcześniej także zawodnik a-klasowej drużyny Morzycka Moryń.

W sezonie 2006/07 nastąpiła zmiana Prezesa i Henryka Kaczmara zastąpił Jarosław Sowiński. W wyniku sporych zmian kadrowych i organizacyjnych, Klub Morzycko Moryń zajął 14 miejsce i opuścił klasę okręgową. Klub opuściło kilku piłkarzy, w tym także wychowanek – Maciej Ropiejko, który później z sukcesami reprezentował barwy Pogoni Szczecin, Floty Świnoujście, Rozwoju Katowice, Kotwicy Kołobrzeg, a obecnie ponownie został zawodnikiem-trenerem Morzycka w roku 2015.

Druzyna003.JPGW sezonie piłkarskim 2007/08 UKS Morzycko Moryń zajmuje 7 miejsce w rozgrywkach A-klasy. W sezonie 2008/09 zajmuje 1 miejsce w swojej grupie zdobywając 60 punktów przy bilansie bramkowym 65:21 i ponownie awansuje do klasy okręgowej. Prezesem Klubu był wtedy Arkadiusz Maranda, a drużynę poprowadził do awansu Piotr Janicki były zawodnik, a obecnie opiekun Akademii Piłkarskiej Morzycka Moryń. Wyróżniającymi się piłkarzami wówczas byli: Piotr Pietrzyk, Marcin Mularczyk, Mateusz Głos, Piotr Kusiak.

Kolejne sezony to udział drużyny Morzycka w rozgrywkach regionalnej klasy okręgowej Szczecin Południe. W sezonie 2009/2010 Morzycko zajęło wysokie trzecie miejsce (o krok od awansu do 5 ligi), a następnie wywalczyło upragniony awans w sezonie 2010/2011 do 5 ligi zachodniopomorskiej. Drużynę seniorów prowadził wówczas grający trener Andrzej Miązek (były reprezentant Pogoni Szczecin), a następnie także grający na pozycji obrońcy Paweł Rosadziński. Prezesem w latach 2009-2012 w chwili awansu do 5 ligi był Arkadiusz Maranda. Nazwa piątej ligi została przemianowana na „wojewódzką okręgówkę”. Morzycko rozgrywało swoje mecze w tej klasie, zajmując kolejno w sezonie 2011/12 – 6 miejsce, 2012/13 – 11 miejsce. Międzyczasie nastąpiła zmiana Prezesa i Członków Zarządu klubu. W roku 2014 Prezesem został Radosław Janicki, który sprawuję tą funkcję do dziś.  W sezonie 2013/14 –  Klub z Morynia zajął 12 miejsce i uchronił się przed spadkiem do niższej klasy rozgrywkowej.

MorzyckoW sezonie 2014/2015 drużynę Morzycka objął ponowie Piotr Janicki, certyfikowany trener UEFA A, obecnie trener Akademii Piłkarskiej Morzycka. Pod wodzą trenera Piotra Janickiego, po rundzie jesiennej sezonu 2014/15 klub z Morynia zajął wysokie 6 miejsce, a na zakończenie sezonu 2014/2015 Morzycko Moryń było o krok od awansu do 4 ligi, bo zajęło 3 miejsce zaraz za Piastem Chociwel i Jeziorakiem Szczecin. W sezonie 2014/2015 wyróżniającymi zawodnikami byli: M. Mularczyk, H. Rząd, Dymtro Donos, Jacek Chrzanowski.

Przed rozpoczęciem sezonu 2015/2016 do Klubu wrócił Maciej Ropiejko, kapitan i najbardziej utytułowany zawodnik moryńskiego klubu, który z powodzeniem występował w 1 lidze z Pogonią Szczecin czy też Flotą Świnoujście, a później w III Ligowej kotwicy Kołobrzeg. Niestety mimo wzmocnienia w postaci Macieja Ropiejki sezon 2015/16 przyniósł niemal ten sam rezultat, co sezon wcześniej, a więc najgorsze z możliwych dla sportowca – 3 miejsce. Tym razem do IV ligi awansowały drużyny Sparty Węgorzyno oraz Energetyka Gryfino. Mecze z Energetykiem Gryfino były bardzo emocjonujące jednak o ostatecznym miejscu zdecydowały inne spotkania, w których Morzycko straciło punkty. W drużynie Morzycka kluczowymi postaciami ponownie byli Marcin Mularczyk, Maciej Ropiejko, Jacek Chrzanowski czy też Dymtro Donos.

Sezon 2016/17 Morzycko rozpoczęło w niemal takim samym składzie z poprzedniego sezonu ze sporymi nadziejami na awans, ale też z bardzo dużymi wzmocnieniami w postaci dwóch zawodników z Ukrainy. Do drużyny dołączył doświadczony bramkarz Vitaliy Prokop oraz występujący kiedyś w ekstraklasie ukraińskiej w Metaliscie Charkow – Eugeny Shapoval.

Po rundzie jesiennej Morzycko zajmowało 4 miejsce z niewielką stratą do lidera. W przerwie między rundami moryński klub nawiązał współpracę z Pogonią Szczecin i otwarcie szkółki piłkarskiej w Moryniu stało się faktem. Ponad 90-ciu młodych piłkarzy z Morynia i okolic pod wodzą trenera P. Janickiego i M. Ropiejki uczestniczyło w programie treningowym z podziałem na roczniki.

Z racji dużej ilości obowiązków przed rundą rewanżową trener Piotr Janicki zakończył współpracę z drużyną seniorów i skupił się na drużynach młodzieżowych w Akademii Piłkarskiej. Duet zawodniczo-trenerski Maciej Maciej Ropiejko – Tomasz Kwaśniewski prowadził więc drużynę Morzycka przez drugą część sezonu. Runda rewanżowa jak się okazało była najlepszą rundą w historii moryńskiego Klubu, bowiem wiosną sezonu 2016/17 Morzycko dotarło do 1/4 Pucharu Polski na szczeblu województwa zachodniopomorskiego (eliminując po drodze np. III ligowe rezerwy Pogoni Szczecin wygrywając po dogrywce 2:1) oraz co najważniejsze na koniec rundy zajęło pierwsze miejsce w grupie wojewódzkiej okręgówki awansując do 4 ligi. Wyróżniającymi się zawodnikami w drużynie byli: Maciej Ropiejko, Jacek Chrzanowski, Dmytro Donos, Radosław Stasiak, Bartosz Skóra, Vitaliy Prokop, ale to cała drużyna jak i Zarząd Klubu i osoby wspierające nasz Klub zapracowały na ten sukces. Przed nami inauguracja rozgrywek 4 ligi w Moryniu już 12 sierpnia meczem ze Spartą Węgorzyno.

Warto dodać, że poza awansem sportowym w Klubie na przestrzeni lat dokonano wielu inwestycji na samym obiekcie sportowym. Dzięki funduszom unijnym, gminnym oraz programowi „Orlik2012”- zakończono przebudowę szatni, wykonano nowy parking i chodniki przy stadionie. Obok płyty głównej powstały nowe boiska treningowe (orlik ze sztucznym świetleniem i nawierzchnią) w ramach projektu „Orlik 2012”. Poprawione zostały trybuny i ogrodzenie stadionowe. Uroczyste otwarcie obiektu oraz inauguracyjny mecz na zmodernizowanym stadionie odbył się na początku maja 2010 roku.  W roku 2016 dokonano budowy studni głębinowej na wodę, która zasila nawodnienie murawy, dzięki temu murawa na stadionie w Moryniu jest jedną z najlepszych w regionie.

Nasz klub piłkarski na trwałe wrósł w historię moryńskiej społeczności lokalnej, tej dawnej i tej dzisiejszej. Rozgrywane mecze ligowe stanowią rozrywkę i dają sporo satysfakcji zawodnikom i wszystkim mieszkańcom naszego malowniczego miasteczka. Klub wychował kilku zawodników, którzy kontynuowali i kontynuują swoje kariery zawodnicze na wyższych szczeblach rozgrywkowych. Reprezentowanie barw klubu od zawsze znaczyło bardzo wiele. W barwnej historii klubu mimo przeciwieństw organizacyjnych i finansowych udawało się zawsze jednak ocalić nasz mały lokalny klub piłkarski. Warto dodać, że wartości propagowane przez klub są uniwersalne i niosą zawsze za sobą ducha fair-play, uczciwego współzawodnictwa, świętowania sukcesów, ale i przyjmowania z pokorą porażek. Mimo tak długiego okresu czasu wszyscy, czyli dawni i obecni zawodnicy klubu jak i działacze Klubu z Morynia stanowią jedną nierozerwalną rodzinę  piłkarską, co widać choćby dzisiaj na jubileuszu 60-lecia, piłkarską rodzinę, która razem dokonała już wiele, a może dokonać jeszcze większych rzeczy!

SUKCESY KUBU:

– Awans do rozgrywek klasy „A” – rok 1990,
– Awans do rozgrywek klasy okręgowej – sezon 2002/2003,
– Awans do rozgrywek klasy okręgowej (ponownie) – sezon 2008/2009
– Awans do rozgrywek V ligi (obecnie wojewódzka okręgówka) – sezon 2010/2011,
– 6 rzut Pucharu Polski na szczeblu ZZPN – sezon 2006/07,
– 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu ZZPN – sezon 2010/2011,
– 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu ZZPN – sezon 2016/2017,
– Awans do rozgrywek 4 ligi  – sezon 2016/2017,

W drużynie grali m.in.: Adrian Kamień, Roman Majchrzak, Andrzej Miązek, Maciej Ropiejko

opracował: Dominik Kaczmar (dkaczmar@gmail.com)

STARE ZDJĘCIA KLUBOWE: